lammlistan

Lammlistan 2018

Här presenteras de lamm som fötts på Överjärva gård under 2018. Föreningen Kulturlandskaparnas bästa vänner är våra får. Alla får och lamm har namn och behandlas som de unika individer de är. För att få fram friska, trygga och trevliga djur läggs mycket tid ner på avelsarbetet.

Lammlistan 2014 – Nyfödda lamm

Här presenteras de lamm som fötts på Överjärva gård under 2014. Föreningen Kulturlandskaparnas bästa vänner är våra får. Alla får och lamm har namn och behandlas som de unika individer de är. För att få fram friska, trygga och trevliga djur läggs mycket tid ner på avelsarbetet.

Tacka B = Bagglamm. T = Tacklamm.
25/2 Sonja Solveig (T), Elsa (T)
26/2 Sindy Samira (T), Samir (B) och Payam (B)
26/2 Sandy Puh (B) och Sune (B)
27/2 Bibbi Bella (T), Ella (T) och Stella (T)
27/2 Tindra Tore (B) och Ture (B)
28/2 Dora Drutten (B), Nora (T) och David (B)
2/3 Lillie Lisa (T), Lina (T), Liv (T) och Lillan (T)
3/3 Rita Erland (B) och Engla (T)
4/3 Linnéa Lukas (B) och Signe (T)
4/3 Pia-Lotta Gabriel (B) och Gunnar (B)
5/3 Lotta Elvira (T) och Irma (T)
11/3 Lillemor Fred (B), Eddie (B) och Hedda (T)
12/3 Bjellie Starchi-brat (B), Sistrenka (T) och Bratischka (B)
12/3 Lollo Castor (B) och Pollux (T)
12/3 Malva Måra (T), Viola (T)
13/3 Daimi Gabriel (B), Eleonora (T), Lovisa (T) Sofia (T) och Ulrika (T)
13/3 Hedvig Wiggo (B), Wilma (T) och Harriet (T)
14/3 Felicia Filippa (T), Filip (B) och Långben (B)
14/3 Sanna Sanella (T), Rosella (T) och Ferdinand (B)
14/3 Vanja Anja (T)
15/3 Stjärna Novo (B) och Astor (B)
15/3 Myra Måns (B)
16/3 Olivia Pimpim (T), Penny (T) och Milou (B)
16/3 Märta Magnus (B), Markus (B) och Mira (T)
16/3 Kirsten Anjelina (T), Alicia (T) och Antonia (T)
16/3 Dockan Kasper (T) och Kajsa (T)
16/3 Hanna Hannes (B)
17/3 Gunn-Britt Alma (T) och Astrid (T)
17/3 Rosa Piggelin (B) och Annie (T)
17/3 Fjärilen Ratko (B) och Radioka (T)
17/3 Tina Martin (B) och Martina (T)
31/3 Ylva Sara (T)

Lammlistan 2013 – Nyfödda lamm

Tacka B = Bagglamm. T = Tacklamm.
2/2 Bibbi (Kajsa, T) & (Kalle, B)
17/2 Dora Sven (B) & Siri (T)
18/2 Sanna Roger (B), Jojo (T), Remi (B) & Jenny (T)
21/2 Linnéa Edvin (B) & Elsa (T)
24/2 Lollo Meja (T)
24/2 Karamelia Ylva (T), Nelly (T) & Herman (B)
26/2 Sonja Ronja (T) & Aron (B)
26/2 Bjellie Navaja (T) & Natacha (T)
27/2 Illse Alfred (B), Manfred (B), Yngve (B) & Stjärna (T)
28/2 Hilda Putte (B)
1/3 Tindra Berit (T), Brumel (B) & Bronto(B)
2/3 Felicia Frank (B), Felix (B) & Fanny (T)
2/3 Molly Oliver (B)
5/3 Rosa Pénti (B), Risto (B), Arja (T), Liisa (T) & Pytte (B)
7/3 Bianka Beatrice (T), Isadora (T) & Sandor (B)
8/3 Sandy Sobril (T) & Sósan (T)
9/3 Daimi Polka (T) & Pennie (T)
10/3 Gunbritt Glark (B) & Garbo (T)
10/3 Kirsten Konrad (B) & Kira (T)
10/3 Lillemor Rut (T), Ditte (T) & Otto (B)
11/3 Myra Mattias (B)
11/3 Olivia Olina (T) & Maddox (B)
12/3 Tina Anton (B), Leo (B) & John (B)
15/3 Dockan Sippan (T), Fibblan (T), & Vivian (T)
15/3 Zassa Sarina (T), Sabina (T), Solweig (T) & (Zissi, T)
19/3 Rita Vide (B), Edvin (B), Evita (T) & Vicky (T)
16/3 Fjärlien Franka (T) & Franciscus (B)
18/3 Hedwig Feline (T), Fiffi (T)
20/3 Pia-Lotta Pia (T), Sixten (B) & Miranda (T)
25/3 Hanna Santo (B), Rhianna (T)
4/4 Malva Marita (T)
7/4 Märta (Fridolf,B) & Frida (T)

Namn eller nummer inom parentes är lamm som inte överlevt.

Lammlistan 2012 – Nyfödda lamm

 

Tacka Lamm
25/2 Dockan-Blenda Silvia (T), Subhran (B) & Sune (B)
25/2 Bibbi Estelle (T) & Elias (B)
27/2 Marielle Märta (T), Måns (B) & Lilla Muffe (B)
28/2 Sindy Solo (B) & Sisilina/Sissi (T)
29/2 Saga Robin Hood (B), Peter Pan (B), Guldlock (T) & Snövit (T)
29/2 Karamelia Inez (T), Sonja (T) & Elise (T)
1/3 Rita Carita (T) & Karin (T)
1/3 Bianka Annika (T), Anders (B) & (Bill, B)
1/3 Felicia Fabian (B) & Filip (B)
2/3 Sandy Sandra (T) & Simon (B)
3/3 Bjelli Ivan (B) & Sáscha (B)
3/3 Isabella Klarabella (T) & (Annabella, T)
3/3 Sanna Erik (B) & Elvis (B)
4/3 Vanja Vladimir (B)
4/3 Lillie Ullet (B) & Gullet (B)
5/3 Zazza Zäta (B)
9/3 Rosa Vilda (T), Ville (B) & Valter (B)
10/3 Pia Mickelina (T), Brumma (T) & Bamse (B)
10/3 Lotta Li (T) & Liam (B)
11/3 Tindra Nova (T), Lova (T) & Tuva (T)
12/3 Lillemor Bror (B), Syster (T) & Lillebritt (T, Fjärilen tagit)
13/3 Hedwig Hedda (T) & Henrik (B)
14/3 Tina Myra (T)
14/3 Hilda Haldor (B)
14/3 Molly Melissa (T), Mynta (T) & Malva (T)
15/3 Fjärilen Frodo (B), Bilbo (B),Galadriel (T) & Lillebritt (T, taget från Lillemor)
15/3 Daimi Daniel (B), Dossa (T) & Semla (T)
17/3 Dora Frank (B) & Drottan (T)
19/3 Kirsten Kerstin (T)
17/3 Ilse Carsten (B), Sebastian (B) & Wiggo (B)
20/3 Pialotta Camilla (T) & Tingeling (T)
20/3 Linnea Marvin (B) & Milla (T)
24/3 Hanna Sofia (T) & Puh (B)
25/3 Lollo Sally (T)
29/3 Olivia Otis (B)
1/4 Gunbritt Gunhild (T)

Namn eller nummer inom parentes är lamm som inte överlevt.